A rusztikus stílus egy egyszerű, klasszikus enteriőr stílus, ami mostanában igen trendi irányzat lett. Egyszerre öleli fel a régiest, a természetest, a nyerset, a hétköznapit. A stílus tárháza igen széles, hiszen a parasztházak egyszerű és időtálló stílusától kezdve a toszkán kastélyokon át egy rusztikus elemekkel feldobott modern tér is lehet rusztikus stílusú.
Egy rusztikus enteriőrben elsődleges a természetesség és az egyszerűség, puritánság. Nagyon jól passzol olyan helyekhez, ahol maga az épület is rusztikus, tehát például egy terméskő házhoz, de akár egy panellakást is be lehet rendezni rusztikus stílusban. Sok esetben kombinálják modern elemekkel, gyakori például, hogy egy modern enteriőrben egy-egy rusztikus fókuszpontot alakítanak ki, vagy valamilyen hangsúlyos kiegészítő rusztikus stílusú.
Rusztikus stílus = fa, fa és fa
A rusztikus stílusban a bútorok és a kiegészítők fából vannak, jellemzően keményfából, melyek kiállják az idő próbáját. Ugyanilyen szemlélettel a padló és akár még a födém is lehet fa, fa utánzatú, vagy utólagosan rusztikus fa elemekkel kombinált. A fa használata akár még a „józan ész” szabályainak is ellentmondhat, készülhet a kár is, a mosdó is, egy egész fürdőszoba is fából!
Kő, nem csak a padlóra
A fa mellett a kő a másik hangsúlyosan rusztikus anyag, főleg burkolatként, de díszítő elemet is betölthet. A rusztikus stílus a természetes anyaghasználatot népszerűsíti, tisztelegve a régiek építésmestersége és művészi színvonalú kézművessége előtt. Előfordulhat például, hogy egy modern térben egy fal egy része vissza van bontva a terméskő falazatig, vagy hogy utólag terméskő utánzatú díszítőelemek adják meg a ház külső rusztikus stílusát.
Természetes anyagok, vászon
Ennek a stílusnak a természetesség áll fókuszában, ami a textilekben is megjelenik. A műanyag, a fém nem igazán passzol a rusztikus stílushoz, mind inkább a naturális, organikus érzet jelenjen meg a textilek és kiegészítők terén. A szín természetesen minél natúrabb és neutrálisabb, kerüljük a mesterséges, harsány elemeket!
Neutrális színpaletta
A rusztikus enteriőr egyszerű, nem zsúfolt, ahol a natúr, neutrális színek dominálnak melyektől igen kellemes, harmonikus lesz az enteriőr.
A fehér, bézs, barna színvilágot ki lehet egészíteni néhány élénkebb kiegészítővel, például pirossal vagy kékkel, de fontos, hogy inkább a semleges, meleg és természetes színek uralkodjanak, melyek az otthonosság és természetesség érzetét keltik!
Olvasd el cikkünket a Tengerparti, vízparti stílusról!